Differences between revisions 16 and 17
Revision 16 as of 2008-10-13 08:20:30
Size: 2193
Editor: host52-202-dynamic
Comment: Added myself to the list of attendees.
Revision 17 as of 2008-10-16 16:45:12
Size: 4797
Editor: 163
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 5: Line 5:
 * Short term
  * PPL
   * Migration of dependence analysis to PPL.
   * Better integration of PIPLib and Omega Test with PPL.
   * Improve PPL's support for code generation and analysis algorithms (sorting, simplification in context, integers, complexity, improvements, caching).
  * CLooG
   * Backend improvements: unrolling, modulo removal.
   * Algorithmic improvements: parametric tiling.
  * Integration with the array middle end.
  * Minimal but correct handling of function calls in SCoPs.
  * Fuzzy (yet conservative) dependence and array data-flow analysis.
  * Integrate with and extend vectorizer cost model.
  * Cache and locality models.
  * More tolerant SCoP formation (boolean expressions, if-conversion, modulo and division).
  * Support for reductions in the dependence analysis (and parallel code generation).
  * Test suite.
  * Regression testing.
  * Robustness (including algorithmic complexity issues).
=== Day 1: Nov 16 ===
Line 24: Line 7:
 * Long term
  * Interprocedural array region analysis (w/ or w/o LTO).
  * Irregular control-flow.
  * Shared-memory multi-processing performance models (NUMA, heterogeneous).
  * Array expansion (privatization, renaming).
  * Array contraction (a.k.a. storage mapping optimization).
 * 9 am - 9.30 am: breakfast
 * 9.30am - 10.30am: Session 1. Introduction: Led by Sebastian Pop, Albert Cohen. (1h)
  * History and current status of Graphite (tools, representations, SCoP formation algorithm, gloog pretty-printer, analyses, transformations, limitations).
 * 10.30 am - 12: Session 2. PPL: Led by Roberto Bagnara, Sebastian Pop. (1.30h)
  * Integration with PIPlib and Omega Test.
  * Better support for code generation and analysis (sorting, simplification in context, integers).
  * Complexity improvements, caching.
 * 12 - 12.30 pm: lunch
 * 12.30 pm - 2.50 pm: Session 3. Code Generation: Cedric Bastoul, Albert Cohen. (2h20)
  * Pending integration issues (CLooG's input and output). (Jan Sjodin)
  * Direct support for irregular control flow. (Cedric Bastoul)
  * Unrolling support. (Cedric Bastoul)
  * Modulo guard elimination support. (Tobias Grosser)
  * Parametric tiling support. (Albert Cohen, Harsha Jagasia)
  * Test suite (reproducibility challenges). (Sebastian Pop)
  * Maintenance issues (w.r.t. to CLooG's own evolution). (Cedric Bastoul, Sebastian Pop)
 * 2.50 pm - 3.00 pm: break/ snacks
 * 3.00 pm - 5.20 pm: Session 4. Static Analysis: Albert Cohen (2h20)
  * More tolerant SCoP formation (preprocessing, IPA). (Tobias Grosser)
  * Instance-wise dependences and reaching definitions. (Albert Cohen)
  * Support for reductions. (Albert Cohen)
  * Interaction with the array middle-end. (Richard Guenther)
  * Fuzzy analysis. (Albert Cohen)
  * Minimal yet correct handling of function calls. (Albert Cohen)
  * Interprocedural array region analysis (w/ or w/o LTO). (Honza Hubicka)
 * 5.20 pm - 5.30 pm: break
 * 5.30 pm - 6.30 pm Performance Modeling and Heuristics: Harsha Jagasia, Dwarak Rajagopal. (1h)
  * Cache and locality models. (Harsha Jagasia)
  - Interaction with vectorization. (Harsha Jagasia)
  - Interaction with parallelization. (Dwarak Rajagopal)
Line 31: Line 38:
 * Besides technical topics, there are a bunch of things to talk about:
  * organization,
  * split of the work and responsibilities,
  * publication policy,
  * integration of external polyhedral tools (at the polyhedral representation level).
=== Day 2: Nov 17 ===

 * 9-9.30am: breakfast
 * 9.30-11.30: Session 6. Loop transformations: Albert Cohen, Jan Sjodin. (2h)
  * API of composable loop transformations. (Albert Cohen, Jan Sjodin, Harsha Jagasia)
  * Adding transforms: e.g. Tiling, unroll-and-jam. (Harsha Jagasia, Jan Sjodin)
  * Polyhedral Compilation Package (PCP). (Jan Sjodin)
  * Direct search in Farkas coefficient spaces. (Albert Cohen)
  * Array expansion and contraction. (Richard Guenther)
  * Test suite (exercise PCP). (Sebastian Pop)
 * 11.30-12.30 Session 7. Testing and Performance Evaluation: Harsha Jagasia, Dwarak Rajagopal. (1h)
  * Regression testing, test suite. (Dwarak Rajagopal)
  * Robustness (including algorithmic complexity issues). (Dwarak Rajagopal)
  * Motivations, challenges. (all)
 * 12.30 pm -1.00 pm: lunch
 * 1.00 pm -3.00 pm: Session 8. Automatic parallelization: Albert Cohen, Jan Hubicka, Sebastian Pop. (2h)
  * Loop selection (with interchange and distribution). (Sebastian Pop)
  * Better support for reductions (arrays). (Albert Cohen)
  * Loop parallelization with interprocedural analysis. (Honza Hubicka, Richard Guenther)
  * Streamization (post/wait synchronizations). (Sebastian Pop)
  * Automatic extraction of functional parallelism. (Albert Cohen, Sebastian Pop)
 * 3.00 pm - 3.15 pm: break/ snacks
 * 3.15 pm -5.15 pm: Session 9. Community Interaction: Christophe Harle, Sebastian Pop. (2h)
  * Other compilers
  * Work sharing/splitting, responsibilities.
  * Publication policy.
  * Integration of external polyhedral tools (at the level of the polyhedral representation).

Graphite Workshop

A Graphite Workshop is organized on AMD's campus in Austin on November 16 and 17, 2008.

Agenda

Day 1: Nov 16

  • 9 am - 9.30 am: breakfast
  • 9.30am - 10.30am: Session 1. Introduction: Led by Sebastian Pop, Albert Cohen. (1h)
    • History and current status of Graphite (tools, representations, SCoP formation algorithm, gloog pretty-printer, analyses, transformations, limitations).
  • 10.30 am - 12: Session 2. PPL: Led by Roberto Bagnara, Sebastian Pop. (1.30h)
    • Integration with PIPlib and Omega Test.
    • Better support for code generation and analysis (sorting, simplification in context, integers).
    • Complexity improvements, caching.
  • 12 - 12.30 pm: lunch
  • 12.30 pm - 2.50 pm: Session 3. Code Generation: Cedric Bastoul, Albert Cohen. (2h20)
    • Pending integration issues (CLooG's input and output). (Jan Sjodin)
    • Direct support for irregular control flow. (Cedric Bastoul)
    • Unrolling support. (Cedric Bastoul)
    • Modulo guard elimination support. (Tobias Grosser)
    • Parametric tiling support. (Albert Cohen, Harsha Jagasia)
    • Test suite (reproducibility challenges). (Sebastian Pop)
    • Maintenance issues (w.r.t. to CLooG's own evolution). (Cedric Bastoul, Sebastian Pop)
  • 2.50 pm - 3.00 pm: break/ snacks
  • 3.00 pm - 5.20 pm: Session 4. Static Analysis: Albert Cohen (2h20)
    • More tolerant SCoP formation (preprocessing, IPA). (Tobias Grosser)
    • Instance-wise dependences and reaching definitions. (Albert Cohen)
    • Support for reductions. (Albert Cohen)
    • Interaction with the array middle-end. (Richard Guenther)
    • Fuzzy analysis. (Albert Cohen)
    • Minimal yet correct handling of function calls. (Albert Cohen)
    • Interprocedural array region analysis (w/ or w/o LTO). (Honza Hubicka)
  • 5.20 pm - 5.30 pm: break
  • 5.30 pm - 6.30 pm Performance Modeling and Heuristics: Harsha Jagasia, Dwarak Rajagopal. (1h)
    • Cache and locality models. (Harsha Jagasia) - Interaction with vectorization. (Harsha Jagasia) - Interaction with parallelization. (Dwarak Rajagopal)

Day 2: Nov 17

  • 9-9.30am: breakfast
  • 9.30-11.30: Session 6. Loop transformations: Albert Cohen, Jan Sjodin. (2h)
    • API of composable loop transformations. (Albert Cohen, Jan Sjodin, Harsha Jagasia)
    • Adding transforms: e.g. Tiling, unroll-and-jam. (Harsha Jagasia, Jan Sjodin)
    • Polyhedral Compilation Package (PCP). (Jan Sjodin)
    • Direct search in Farkas coefficient spaces. (Albert Cohen)
    • Array expansion and contraction. (Richard Guenther)
    • Test suite (exercise PCP). (Sebastian Pop)
  • 11.30-12.30 Session 7. Testing and Performance Evaluation: Harsha Jagasia, Dwarak Rajagopal. (1h)
    • Regression testing, test suite. (Dwarak Rajagopal)
    • Robustness (including algorithmic complexity issues). (Dwarak Rajagopal)
    • Motivations, challenges. (all)
  • 12.30 pm -1.00 pm: lunch
  • 1.00 pm -3.00 pm: Session 8. Automatic parallelization: Albert Cohen, Jan Hubicka, Sebastian Pop. (2h)
    • Loop selection (with interchange and distribution). (Sebastian Pop)
    • Better support for reductions (arrays). (Albert Cohen)
    • Loop parallelization with interprocedural analysis. (Honza Hubicka, Richard Guenther)
    • Streamization (post/wait synchronizations). (Sebastian Pop)
    • Automatic extraction of functional parallelism. (Albert Cohen, Sebastian Pop)
  • 3.00 pm - 3.15 pm: break/ snacks
  • 3.15 pm -5.15 pm: Session 9. Community Interaction: Christophe Harle, Sebastian Pop. (2h)
    • Other compilers
    • Work sharing/splitting, responsibilities.
    • Publication policy.
    • Integration of external polyhedral tools (at the level of the polyhedral representation).

Attendees

If you think you can attend the workshop, please add your name to the list.

  • Roberto Bagnara, University of Parma
  • Cedric Bastoul, INRIA
  • Andrey Belevantsev, Institute for System Programming of RAS
  • Albert Cohen, INRIA
  • Richard Guenther, SuSE
  • Tobias Grosser, Student Uni Passau
  • Christophe Harle, AMD
  • Jan Hubicka (Honza), SuSE
  • Harsha Jagasia, AMD
  • Sebastian Pop, AMD
  • Dwarakanath Rajagopal, AMD
  • Sanjay Rajopadhye, Colorado State University
  • Jan Sjodin, AMD
  • Gautam Gupta, COREquations
  • Uday Bondhugula

None: Graphite_Workshop_Nov08 (last edited 2009-04-20 09:27:43 by kotnet-147)